Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.189.2024.2.MD
Zawarta umowa, na mocy której Wnioskodawca obejmie udziały w spółce, nie stanowi umowy wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, więc jej zawarcie nie podlega opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia udziałów spółki bez zapłaty i wynagrodzenia. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 17 maja 2024 r. (data wpływu 17 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A S.A., wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS pod numerem (…) (dalej jako „A S.A.”), jest jedynym wspólnikiem spółki pod firmą B Sp. z o.o., wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS pod numerem (…) (dalej jako „B Sp. z o.o.”) i posiada wszystkie (…) udziały w kapitale zakładowym B Sp. z o.o..
Jest Pan obywatelem Republiki Federalnej Niemiec oraz jedynym akcjonariuszem spółki A S.A.. Posiada Pan wszystkie akcje serii A, serii B i C. Jest Pan beneficjentem rzeczywistym A S.A. i B Sp. z o.o.. Jednocześnie jest Pan jedynym członkiem zarządu B Sp. z o.o. i jedynym członkiem zarządu A S.A..
Zarządy spółek A S.A. oraz B Sp. z o.o. – w wyniku analizy prowadzonych przez obie te spółki działalności, ich potencjałów, klienteli oraz modelów biznesowych – doszły do przekonania o potrzebie przeprowadzenia połączenia A S.A. i B Sp. z o.o. w trybie przepisu art. 492 §1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. W planowanym połączeniu B Sp. z o.o. posiadać będzie status spółki przejmującej, a A S.A. spółki przejmowanej. Wszelkie analizy dokonane przez obie spółki wskazują, że jest to działanie najbardziej optymalne, gdzie poprzez połączenie potencjałów obu spółek w ramach jednego podmiotu uda się zwiększyć konkurencyjność na rynku świadczonych usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty