Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2013, sygn. ITPP2/443-1545/12/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1545/12/EB
Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz użytkownika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu 27 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania nieruchomości gruntowej na rzecz użytkowników wieczystych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania nieruchomości gruntowej na rzecz użytkowników wieczystych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego oddaje grunty w użytkowanie wieczyste na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102 poz. 651 ze zm.). Z tego tytułu pobiera pierwszą opłatę oraz opłaty roczne. Opłaty te ustala się wg stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej, zgodnie z art. 72 ww. ustawy. Stawka procentowa pierwszej opłaty wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej, a opłaty roczne, w zależności od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, od 0,3% do 3% ceny, z tym że stawka 3% może zostać podwyższona zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy. W sytuacji, gdy oddanie w użytkowanie wieczyste nastąpiło po dniu 1 maja 2004 r. opłaty te są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 32 ust. 1 powołanej ustawy, nieruchomość oddana w użytkowanie wieczyste może zostać sprzedana użytkownikowi wieczystemu, a z dniem zawarcia umowy sprzedaży wygasa z mocy prawa ustanowione uprzednio prawo użytkowania wieczystego. Gmina sprzedaje grunty użytkownikom wieczystym, zarówno tym, którym oddała grunt w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 maja 2004 r., jak i tym, którym oddała grunt w użytkowanie wieczyste po tej dacie. Zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. na poczet ceny nieruchomości sprzedawanej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, określoną wg stanu na dzień sprzedaży. Oznacza to, że dla potrzeb ustalenia ceny sprzedaży niezbędne jest określenie przez rzeczoznawcę majątkowego wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa własności oraz wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego. Wartości nieruchomości ustalane są zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. (Dz. U. Nr 207 poz. 2109 ze zm.), przy czym określenie wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego reguluje § 29 rozporządzenia. Przy sprzedaży użytkownik wieczysty płaci Gminie cenę nieruchomości pomniejszoną o wartość przysługującego mu prawa użytkowania wieczystego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty