Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2013, sygn. ITPP1/443-1473/12/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1473/12/DM
Zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży samochodu osobowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2012 r. (data wpływu 3 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży samochodu osobowego.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest świadczenie usług rehabilitacyjnych. Dodatkowo sporadycznie prowadzi szkolenia (kursy) z zakresu rehabilitacji. Usługi rehabilitacyjne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 pkt 1 ust. 19. Szkolenia nie zostały wymienione w art. 43 pkt 1 ust. 19 ustawy o VAT, jednakże podatnik ze względu na wysokość obrotów osiąganych z kursów korzysta w tym przypadku ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przychody z kursów w bieżącym roku podatkowym to kwota rzędu 90 tys. złotych.
W listopadzie 2009 r. Wnioskodawca dla potrzeb działalności zakupił samochód osobowy Skoda Octavia, nie odliczył VAT od nabycia. Samochód był użytkowany i amortyzowany przez okres trzech lat. Na gruncie ustawy o VAT jest towarem używanym. Nie jest nowym środkiem transportu. W listopadzie 2012 r. samochód został sprzedany firmie (dealerowi samochodów). Transakcja została udokumentowana rachunkiem, sprzedaż rozliczono w działalności jako sprzedaż środków trwałych. Sprzedaży tej w oparciu o przepisy ustawy o VAT nie wlicza się do limitu obrotów dla zwolnienia podmiotowego. Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie odsprzedaży samochodów. Powyższa sytuacja była jednorazowa, bez zamiaru częstotliwości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty