19.09.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.584.2024.1.AM

Prawo do zastosowania stawki podatku „ZW” przy sprzedaży używanych samochodów służbowych marki 1 oraz 2; Prawo do zastosowania stawki podatku „ZW” przy sprzedaży używanego samochodu służbowego marki 3.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

-prawa do zastosowania stawki podatku „ZW” przy sprzedaży używanych samochodów służbowych marki 1 oraz 2 – jest nieprawidłowe;

-prawa do zastosowania stawki podatku „ZW” przy sprzedaży używanego samochodu służbowego marki 3 – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania stawki podatku „ZW” przy sprzedaży używanych samochodów służbowych marki 1, 2 oraz 3.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 września 2024 r. (data wpływu 11 września 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Bank (…) w (…) jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Rodzaj prowadzonej przez Bank działalności według PKD to 6419Z - pozostałe pośrednictwo pieniężne. Zgodnie ze statutem Bank może wykonywać również pewne czynności, które są opodatkowane podatkiem VAT. Jednak proporcja wyliczona zgodnie z art. 90 ust. 2-8 Ustawy o podatku od towarów i usług nie przekracza 2% i Bank uznał, że proporcja ta wynosi 0%. Bank w związku z prowadzoną działalnością nabył samochody służbowe, od których nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT. Samochody wykorzystywane są włącznie w celach służbowych. Bank zamierza sprzedać cztery posiadane samochody. Jeden z samochodów przeznaczonych do sprzedaży został zakupiony z własnych środków i znajduje się w ewidencji środków trwałych. Trzy samochody w 2022 r. zostały wykupione z leasingu. W związku z tym, iż kwota za jaką nastąpił wykup poszczególnych samochodów nie przekroczyła wartości od jakiej Bank przyjmuje składniki majątku w ewidencji środków trwałych, samochody te zostały ujęte w ewidencji wyposażenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne