Interpretacja indywidualna z dnia 9 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.277.2024.2.EK
Odliczenie 100% kwoty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na czynsz najmu i paliwo.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia 100% kwoty podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi użytkowanymi przez Państwa na podstawie umowy najmu (czynsz najmu i paliwo), a będącymi własnością osoby trzeciej, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu oraz złożenia druku VAT-26. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 maja 2024 r. (wpływ 4 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie pasażerskiego transportu lądowego miejskiego i podmiejskiego (PKD 4931Z), usług związanych z turystyką (PKD 7912Z, 7990Z, 7911A, 7990A, 7990B). Oferta świadczonych przez Wnioskodawcę usług obejmuje m.in. transfery lotniskowe na trasie A-B, A-C, transfery z A do D, jak również wycieczki do (…). Siedziba Wnioskodawcy mieści się w (…), natomiast głównym miejscem prowadzenia działalności jest Miasto (…).
Wnioskodawca posiada flotę samochodową, która na dzień składania wniosku obejmuje między innymi:
·23 szt. – X (osobowe do 3,5 ton);
·2 szt. – Y (osobowe do 3,5 ton);
·11 szt. – Z;
·3 szt. – Autobus (…).
Samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton są przeznaczone do przewozu 9 osób łącznie z kierowcą. Wykorzystywane są do obsługi transferów, w tym lotniskowych i wycieczek krajowych. Ich średniomiesięczny przebieg wynosi około 6 000 km.
Wnioskodawca zamierza w przyszłości powiększyć swoją flotę pojazdów samochodowych poprzez długoterminowy najem od osoby trzeciej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług pojazdów samochodowych – samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton przeznaczonych do przewozu maksymalnie do 9 osób łącznie z kierowcą. Oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów na rzecz Wnioskodawcy stanowić będzie przedmiot działalności osoby trzeciej będącej ich wynajmującym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty