Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2012, sygn. IPPB2/415-187/12-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-187/12-2/MG
Kiedy w powyższym stanie faktycznym powstaje przychód z tytułu zbycia udziałów w Spółce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28.02.2012 r. (data wpływu 01.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 24 stycznia 2011 r. Pani A P. (dalej: Podatnik lub Osoba fizyczna) zawarła ugodę sprzedaży udziałów (dalej: Ugoda) w spółce V. Sp. z o.o. (dalej: Spółka). Udziały zostały zbyte na rzecz nowego podmiotu D. Sp. z o.o. Do dnia zawarcia Ugody Wnioskodawca oprócz posiadania udziałów w Spółce zasiadał również w zarządzie tego podmiotu (jako Prezes Zarządu). Oprócz Wnioskodawcy udziałowcami Spółki były osoby fizyczne w tym pochodzące z południa Włoch. W związku z różnicą poglądów, co do strategii rozwoju Spółki, jaka zaistniała pomiędzy Wnioskodawcą a pozostałymi udziałowcami Spółki, Wnioskodawca zdecydował się na zrezygnowanie z pełnionej funkcji Prezesa Zarządu oraz na zbycie posiadanych w Spółce udziałów. Powyższe zostało dodatkowo spowodowane, zdecydowanie odmienną kulturą biznesową reprezentowaną przez zagranicznych udziałowców Spółki zdecydowanie nie do zaakceptowania przez Wnioskodawcę. W związku z powyższym po czasochłonnych negocjacjach strony zawarły ww. Ugodę na mocy, której Wnioskodawca zbywa posiadane udziały. W związku z brakiem zaufania i chęcią zabezpieczenia swoich interesów strona nabywająca zastrzegła, że wypłata wynagrodzenia za zbywane udziały będzie uwarunkowana spełnieniem przez zbywcę określonych warunków (tzw. warunek zawieszający). Zgodnie z zapisami Ugody zbywca ma powstrzymać się od wszelkich negatywnych komentarzy oraz ujawniania jakichkolwiek informacji, które mogłyby przedstawić Spółkę w negatywnym świetle. Ponadto nabywca warunkuje zapłatę wynagrodzenia od uzyskania oświadczeń Podatnika, co do stanu Spółki w momencie zawarcia ww. Ugody (w szczególności prawa do loga Spółki oraz innych wartości niematerialnych i prawnych). W związku z powyższym Ugoda przewiduje, że wynagrodzenie za zbywane udziały będzie należne w następujących terminach:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty