09.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2012, sygn. IPPP1/443-1511/11-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1511/11-2/AS

zwolnienie z VAT w przypadku usług szkoleniowych objętych akredytacją

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.10.2011 r. (data wpływu 14.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu, od którego Spółka może stosować zwolnienie z VAT w przypadku usług szkoleniowych objętych akredytacją jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.10. 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu, od którego Spółka może stosować zwolnienie z VAT w przypadku usług szkoleniowych objętych akredytacją.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Do 12 września 2011r. podatnik działał w formie spółki cywilnej, która od 1 stycznia 2011 była zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i składała za każdy miesiąc deklarację VAT-7. Z dniem 12 września firma została wpisana do KRS jako spółka jawna. Spółka jawna powstała w drodze przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną na podstawie art. 26 § 4 KSH. Spółka jawna jako sukcesor przekształconej spółki cywilnej staje się podmiotem praw i obowiązków tej spółki cywilnej, m.in. przejmuje po spółce cywilnej NIP, przejmuje prawa i obowiązki spółki cywilnej jako podatnika VAT (jest to zatem faktycznie ten sam podatnik VAT).

Firma zajmuje się przede wszystkim poradnictwem psychologicznym (posiada status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, w ramach którego prowadzi poradnię zdrowia psychicznego) oraz szkoleniami (w tym świadczy usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego). Do końca ubiegłego roku cała działalność firmy była objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Zarówno usługi w zakresie edukacji, jak i usługi w zakresie ochrony zdrowia były wymienione w katalogu zwolnień zawartym w załączniku nr 4 do Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.); zwanej dalej Ustawą.

W wyniku nowelizacji Ustawy, od 1 stycznia 2011 usługi w zakresie edukacji w istotnej części zostały wyłączone ze zwolnienia od podatku VAT, co dla podatnika wiązało się z koniecznością podnoszenia cen za szkolenia lub naliczania VAT do środka w przypadku długoterminowych umów szkoleniowych, które rozpoczęły się jeszcze przed podpisaniem nowelizacji. W konsekwencji przychody z usług edukacyjnych oraz ich rentowność znacznie spadły.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne