Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2012, sygn. IBPBI/1/415-674/13/SK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-674/13/SK
w zakresie możliwości zakwalifikowania przychodów ze świadczenia usług skautingowych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz ich opodatkowania tzw. podatkiem liniowym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zakwalifikowania przychodów ze świadczenia usług skautingowych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz ich opodatkowania tzw. podatkiem liniowym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zakwalifikowania przychodów ze świadczenia usług skautingowych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz ich opodatkowania tzw. podatkiem liniowym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest trenerem piłki nożnej (dalej jako: Trener). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje z klubem sportowym na podstawie umowy o świadczenie usług marketingowych oraz skautingowych (dalej jako: Umowa). Co do zasady trenerzy są osobami zajmującymi się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w danej dziedzinie np. sportu. Zadaniem trenerów w tym Wnioskodawcy, jest wyszkolenie, umotywowanie i przygotowanie osób, z (nad) którymi pracuje (czynności trenerskie). Celem czynności trenerskich jest przekazanie wiedzy i trenowanie odpowiednich umiejętności i zachowań indywidualnych i zespołowych. W ramach Umowy trenerskiej, trener zobowiązany jest m.in. do udziału w procesie szkoleniowym zespołu i prowadzenia go w rozgrywkach sportowych, przygotowania oraz prowadzenia zespołu w drodze do osiągnięcia określonych celów sportowych, opracowania planów pracy z zespołem, przygotowania i prowadzenia szkoleń dla zespołu, wdrożenia i nadzoru nad realizacją koncepcji gry i rozwoju zespołu. Przychody osiągane z tytułu Umowy trenerskiej Trener będzie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty