Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2012, sygn. IBPBI/2/423-1315/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1315/AK
- Czy przewalutowanie pożyczki skutkować będzie powstaniem przychodu lub kosztu podatkowego?
- Czy późniejsza spłata przewalutowanej pożyczki będzie skutkować koniecznością rozpoznania podatkowych różnic kursowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 02 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
- przewalutowanie pożyczki skutkować będzie powstaniem przychodu lub kosztu podatkowego,
- późniejsza spłata przewalutowanej pożyczki będzie skutkować koniecznością rozpoznania podatkowych różnic kursowych,
jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 listopada 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
- przewalutowanie pożyczki skutkować będzie powstaniem przychodu lub kosztu podatkowego,
- późniejsza spłata przewalutowanej pożyczki będzie skutkować koniecznością rozpoznania podatkowych różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 5 kwietnia 2011 r. Spółka oraz jej spółka zależna z siedzibą z Czechach (Spółka zależna") podpisały umowę pożyczki na podstawie, której Spółka zobowiązała się przekazać Spółce zależnej środki finansowe do wysokości maksymalnej ustalonej w koronach czeskich (CZK). Jednocześnie umowa przewidywała wypłatę pożyczki w walutach obcych tj. CZK lub EURO. Zgodnie z umową przelew pożyczki nastąpił w transzach w walucie CZK oraz EURO. Po dacie podpisania umowy pożyczki, miała miejsce transakcja połączenia Spółki zależnej z inną spółką czeską w wyniku, której powstał nowy podmiot, będący sukcesorem prawnym obu podmiotów. Na potrzeby niniejszego wniosku Spółka zależna oraz nowy podmiot powstały w wyniku fuzji będą łącznie nazywane Pożyczkobiorcą".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty