09.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2012, sygn. IBPP2/443-1139/11/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1139/11/BW

Stawka podatku VAT w przypadku refakturowania kosztów mediów na najemców i obciążania najemców kwotą brutto ww. kosztów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2011r. (data wpływu do tut. organu 10 października 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:

  • w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w przypadku refakturowania kosztów mediów na najemców i obciążania najemców kwotą brutto ww. kosztów - jest prawidłowe
  • w pozostałym zakresie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek z dnia 4 października 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zastosowania stawki podatku VAT w przypadku refakturowania kosztów mediów na najemców oraz
  • rozliczania i dokumentowania dostawy mediów w związku z najmem lokali.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest właścicielem lokali, które wynajmuje podmiotom na cele związane z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą i osobom fizycznym na cele mieszkaniowe.

Umowy najmu zawarte z najemcami lokali wykorzystywanymi na cele prowadzonej przez nich działalności gospodarczej stanowią, że najemca oprócz kosztów samego czynszu ma ponosić także koszty mediów (tj. koszty eksploatacji przedmiotu umowy). Umowy te można podzielić na dwa rodzaje. Jedne z nich zawierają zapis w brzmieniu; Najemca zobowiązany jest do ponoszenia wszelkich kosztów wynikających z utrzymania nieruchomości (należność za dostarczanie energii elektrycznej, ogrzewania, wywóz śmieci itp.). Czynsz za najem płatny jest w terminie do 10 każdego miesiąca." Umowy te nie określają jednak terminu, w jakim wynajmujący ma obciążyć najemcę za koszty eksploatacji przedmiotu umowy. Najczęściej odbywa się to niezwłocznie po otrzymaniu faktury od dostawcy mediów (najemca kosztami czynszu i eksploatacji lokalu obciążany jest na oddzielnych fakturach VAT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne