Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.476.2024.2.PM
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania (czynsz, media, Internet).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług– jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT od kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania (czynsz, media, Internet) proporcjonalnie do czasu faktycznego użytkowania części mieszkania przeznaczonej na działalność gospodarczą, zamiast proporcji opartej na powierzchni tej części mieszkania.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 listopada 2024 r. (wpływ 11 listopada 2024 r.) oraz pismem z 27 listopada 2024 r. (wpływ 27 listopada 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na świadczeniu usług programistycznych. Wnioskodawca pracuje zdalnie z wynajmowanego mieszkania, w którym jedno z pomieszczeń (pokój) jest przeznaczone na cele zawodowe. Wynajmujący wyraził zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu i wystawianie faktur VAT na część użytkowaną zawodowo.
Zamiast standardowego podejścia opartego na proporcji powierzchni mieszkania, Wnioskodawca chciałby rozliczać koszty użytkowania mieszkania na potrzeby działalności gospodarczej w oparciu o proporcję czasu pracy.
Zgodnie z harmonogramem pracy, Wnioskodawca wykonuje czynności zawodowe przez około 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, co odpowiada kodeksowi pracy. W związku z tym, Wnioskodawca planuje rozliczać VAT od kosztów eksploatacyjnych (czynsz, media) proporcjonalnie do czasu pracy w stosunku do całkowitego czasu użytkowania mieszkania (24 godziny dziennie). Wnioskodawca uważa, że taka metoda będzie bardziej reprezentatywna dla rzeczywistego wykorzystania mieszkania do celów zawodowych. Dodatkowo Wnioskodawca jest w stanie ewidencjonować czas pracy, który przeznacza na działalność zawodową, w celu dokładnego obliczenia, ile faktycznie przepracował w danym miesiącu. Ewidencja ta mogłaby uwzględniać chorobowe, urlopy oraz inne okoliczności wpływające na ilość przepracowanych godzin.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty