Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2012, sygn. ILPP1/443-679/12-4/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-679/12-4/MD
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji strychu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednorazowej sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji strychu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednorazowej sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji strychu. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.) o informacje doprecyzowujące przedstawiony stan faktyczny oraz o dokumenty, z których wynika prawo osób podpisanych na wniosku do występowaniu w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wspólnota Mieszkaniowa w dniu 26 października 2011 r. sprzedała samodzielny lokal mieszkalny powstały w wyniku adaptacji strychu będącego częścią nieruchomości wspólnej nowemu właścicielowi na cele mieszkaniowe. Wspólnota podjęła uchwałę, którą wyraziła zgodę na sprzedaż tego lokalu za kwotę 160.000 zł i udzieliła zarządowi pełnomocnictwa do jego sprzedaży. Środki pieniężne wpłynęły na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej. Część właścicieli zażądała wypłaty uzyskanych ze sprzedaży lokalu środków na ich rzecz proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Nie dokonano tego, gdyż wówczas środki te nie zostałyby wykorzystane przez Wspólnotę Mieszkaniową na cele gospodarki mieszkaniowej. Nabywcą przedmiotowego lokalu mieszkalnego jest osoba, która stała się członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej dopiero po dokonaniu zakupu. Dochód uzyskany z tej transakcji został przeznaczony na spłatę kredytu termo modernizacyjnego i na cele remontowe. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie prowadzi też działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty