Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2012, sygn. ILPP5/443-4/12-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-4/12-2/PG
Zwolnienie od podatku VAT świadczonych usług szkoleniowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych finansowanych co najmniej w 70% z dotacji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych finansowanych co najmniej w 70% z dotacji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Firma prowadzona przez Wnioskodawczynię, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług szkoleniowych, kształcenia i przekwalifikowania zawodowego (zwane dalej usługami szkoleniowymi). Osoby wskazane przez jej usługobiorców zdobywają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje związane z wykonywanym obecnie lub w przyszłości zawodem. Zainteresowana zawarła z Szkołą (zwaną dalej Kontrahentem) umowę o świadczenie usług szkoleniowych związanych z realizacją przez Kontrahenta projektu (...). Projekt realizowany jest przez Kontrahenta na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki poddziałanie 4.1.1 - Wzmocnienie potencjału dydaktycznego Uczelni. Wydatek rozliczany jest w ramach zadania nr 9 - Lepsze przygotowanie do wejścia w życie na rynek pracy, poz. w budżecie 100 szkolenie dla pracowników Biura Karier. Dotacja przyznana Kontrahentowi jest finansowana z dwóch źródeł: 85% ze środków unijnych i 15% w formie dotacji celowej z budżetu krajowego. Instytucją, pośredniczącą jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (dalej NCBR), które przekazuje środki publiczne beneficjentowi, czyli Kontrahentowi na wyodrębniony rachunek bankowy z podziałem na środki europejskie i dotację celową. Płatności dokonywane są przez Kontrahenta na podstawie faktur VAT wystawianych przez Wnioskodawczynię. Wynagrodzenie otrzymywane od Kontrahenta jest w całości finansowane ze środków publicznych - dotacji, którą Kontrahent otrzymuje z NCBR. Otrzymywane przez Zainteresowaną dopłaty nie są więc również dofinansowaniem do kosztów ponoszonych w celu realizacji szkoleń. Wnioskodawczyni nie jest podmiotem objętym systemem oświaty zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, nie posiada zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, ani akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Jej usług nie można zakwalifikować jako usług w zakresie kształcenia zawodowego lub wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku VAT. Świadczone przez nią usługi nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Kontrahent wydał Zainteresowanej oświadczenie, że usługa szkoleniowa nabyta od niej jest sfinansowana w całości ze środków publicznych; 85% ze środków europejskich oraz w 15% pokryta dotacją celową z budżetu krajowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty