Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2012, sygn. ILPB2/415-647/12-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-647/12-2/WS
Obowiązek podatkowy praca wykonywana na terenie Rosji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2012 r. (data wpływu 5 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca otrzymał propozycję pracy w firmie będącej podmiotem gospodarczym zarejestrowanym na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zaproponowana forma zatrudnienia to umowa o pracę.
Jeśli dojdzie do podpisania umowy między Zainteresowanym i pracodawcą, to Wnioskodawca zamierza wyjechać do Rosji sam. Żona oraz dorosłe już dzieci zostaną w Polsce. Wypłata wynagrodzenia będzie się odbywać z konta bankowego firmy rosyjskiej. Od momentu ewentualnego wyjazdu do Rosji, Wnioskodawca nie będzie miał żadnych dochodów na terenie Polski. Ponieważ większość czasu w roku kalendarzowym Zainteresowany będzie przebywać na terytorium Federacji Rosyjskiej wykonując pracę, to zgodnie z artykułem 1 ustęp 4 punkt b umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 22 maja 1992 r. jeżeli nie można ustalić, w którym państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych, () to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym państwie, w którym zwykle przebywa. W przypadku Wnioskodawcy będzie to zatem Federacja Rosyjska.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty