Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2012, sygn. ILPP1/443-1453/11-5/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1453/11-5/MS
Stawka podatku dla dostawy mediów (woda i odprowadzanie ścieków) związanych z najmem lokali użytkowych oraz dzierżawą gruntów na prowadzenie ogródków działkowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 17 listopada 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 stycznia 2012 r. (data wpływu 30 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy mediów (zużycie wody) związanych z dzierżawą gruntów na prowadzenie ogródków działkowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy mediów (zużycie wody) związanych z dzierżawą gruntów na prowadzenie ogródków działkowych. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 stycznia 2012 r. o informacje doprecyzowujące przedstawiony stan faktyczny.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Miejski Zakład Usług Komunalnych (dalej: MZUK) jest zakładem budżetowym utworzonym na podstawie uchwały Rady Miejskiej. Od dnia 1 maja 2003 r. otrzymał między innymi obowiązek pełnienia funkcji administratora komunalnego zasobu lokali mieszkalnych i użytkowych. MZUK świadczy także usługi w zakresie dzierżawy gruntów należących do zasobów Gminy przeznaczonych na prowadzenie ogródków działkowych. Na dzierżawę ww. gruntów zawierane są odrębne umowy. Oprócz czynszu dzierżawnego opodatkowanego stawką 23%, MZUK raz w roku obciąża Wydzierżawiających za zużytą na ogrodach wodę. Rozliczenia dokonuje się na podstawie wskazań podliczników. Rozliczenie zużytej wody następuje w dwojaki sposób. Pierwszy przypadek to lokatorzy posiadający ogrody, którzy mieszkają w budynkach, w których powstały Wspólnoty Mieszkaniowe. Wodomierze odczytywane są przez Zarządcę Wspólnoty i na tej podstawie Zarządca notą obciążeniową obciąża MZUK za lokatorów z danego budynku, którzy posiadają lokale komunalne i indywidualnie obciąża lokatorów, którzy mają mieszkania własnościowe, natomiast MZUK fakturą VAT obciąża Wydzierżawiających (tylko lokatorzy posiadający mieszkania komunalne). Zarządca Wspólnoty rozlicza wodę ogrodową wraz z rocznym rozliczeniem wody zużytej w całym budynku na podstawie licznika głównego. Drugi przypadek to budynki, w których są wyłącznie lokale komunalne. MZUK sam dokonuje odczytu podliczników i na tej podstawie obciąża Wydzierżawiających fakturą za zużytą wodę. W obydwu przypadkach lokatorzy obciążani są fakturami w kwocie brutto (zakup netto + 8% VAT) ze stawką zwolnioną. Takie rozliczenie nie powoduje wzrostu ceny odsprzedawanej Wydzierżawiającym wody. W sytuacji zastosowania przez MZUK wyższej stawki VAT, powstałaby sytuacja, że lokatorzy z jednego budynku płaciliby za zużytą wodę różną cenę, właściciele mieszkań prywatnych zakup netto + 8% VAT, natomiast lokatorzy komunalni zakup netto + 23% VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty