Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2011, sygn. IPPB5/423-251/11-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-251/11-2/AM
Czy Bank będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła od dochodów uzyskiwanych z obligacji przez podmioty będące nierezydentami dla celów podatkowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 09.03.2011 r. (data wpływu 31.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z organizacją i obrotem obligacjami komercyjnymi jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.03.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z organizacja i obrotem obligacjami komercyjnymi.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej Bank), zamierza wprowadzić do swojej oferty nową usługę - organizację emisji i obrót obligacjami komercyjnymi za pośrednictwem Banku. Obligacje emitowane byłyby na podstawie Ustawy o obligacjach z dnia 29 czerwca 1995 r. (Dz. U. Nr 83, poz. 420) przez upoważnione podmioty. Z emitentami obligacji Bank zamierza zawierać umowy emisyjne, na mocy których Bank będzie pełnił rolę: Agenta Emisji (przygotowanie dokumentacji emisji, materiałów informacyjnych na temat emitenta, organizacja procesu emisji, sprzedaż papierów wartościowych na rynku pierwotnym), Agenta Płatniczego (odpowiedzialność za prawidłową organizację przepływów środków pieniężnych między stronami transakcji - emitentem, obligatariuszami, inwestorami), Depozytariusza (prowadzenie ewidencji obligacji zgodnie z art. 5a Ustawy o obligacjach). Nabywcami obligacji mogą być osoby fizyczne, prawne będące zarówno rezydentami jak i nierezydentami dla celów podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty