11.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.603.2024.1.MBD

W zakresie ustalenia, czy posiadanie przez Wnioskodawcę wkładów w Banku Spółdzielczym, wyłącza - w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT - możliwość korzystania z opodatkowania w formie Ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy posiadanie przez Wnioskodawcę wkładów w Banku Spółdzielczym, wyłącza - w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT - możliwość korzystania z opodatkowania w formie Ryczałtu.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 grudnia 2024 r. (data wpływu do Organu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką komandytową. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest produkcja (…).

Spółka ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wspólnikami Spółki są: A (komplementariusz), M (komandytariusz) oraz R (komplementariusz) (dalej: „Wspólnicy”). Wspólnikami reprezentującymi Spółkę są A i R.

Spółka posiada 10 wkładów (10 Genossenschaftsanteilen) w niemieckim banku spółdzielczym (…) (dalej: „Bank Spółdzielczy”). Ze względu na specyfikę funkcjonowania banku spółdzielczego, posiadanie wkładów jest warunkiem koniecznym do prowadzenia w nim rachunku rozliczeniowego, który jest Spółce potrzebny do dokonywania rozliczeń z niemieckimi kontrahentami. Zatem posiadanie przedmiotowych wkładów nie wiąże się z jakimikolwiek celami inwestycyjnymi. Istnieje możliwość wypowiedzenia uczestnictwa w Banku Spółdzielczym. Jest ono dokonywane zawsze na dzień 31 grudnia danego roku, jednak chęć wystąpienia musi wpłynąć do Banku Spółdzielczego przed końcem czerwca - czyli co najmniej 6 miesięcy wcześniej. Wypłata kwoty oraz dywidendy następuje w maju/czerwcu roku następnego po Zgromadzeniu Walnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne