03.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.481.2024.1.AS

W zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest postępowanie Wnioskodawcy, polegające na tym, że w związku z inwestowaniem w obligacje zerokuponowe, do przychodów, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, zalicza on wyłącznie kwoty dyskonta.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, która dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z inwestowaniem przez Spółkę w obligacje zerokuponowe, do przychodów, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT należy zaliczać wyłącznie kwoty dyskonta.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca”) podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wnioskodawca od 1 lipca 2023 r. jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: „ryczałt”) na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT.

Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest produkcja gier i zabawek (PKD 32.40.Z). W ramach tej działalności Wnioskodawca pełni rolę wydawcy gier planszowych.

Wnioskodawca w 2024 r. w celu zabezpieczenia posiadanych środków finansowych przed utratą wartości wskutek inflacji dokonuje ich lokowania poprzez nabywanie na rynku wtórnym obligacji zerokuponowych T-BILLS emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Idea obligacji zerokuponowych polega na tym, że Wnioskodawca nabywa obligacje o określonej wartości nominalnej za cenę niższą, tj. z tzw. dyskontem. Wykup obligacji przez emitenta następuje po wartości nominalnej, a w żadnym momencie nie dochodzi do wypłaty odsetek. Obligacje nabywane przez Wnioskodawcę charakteryzują się dość krótkim okresem wykupu - co do zasady jest to kilka lub kilkanaście tygodni. W związku z tym, po wykupie danej serii obligacji Wnioskodawca nabywa kolejną serię. Proces ten powtarza się kilkukrotnie w ciągu roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne