Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2011, sygn. IBPBI/1/415-811/11/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-811/11/KB
zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków otrzymanych przez Wnioskodawcę od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w związku z realizacją projektu rozwojowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 01 sierpnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 08 sierpnia 2011r.), uzupełnionym w dniu 21 października 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem środków otrzymanych przez Wnioskodawcę od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w związku z realizacją projektu rozwojowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 sierpnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem środków otrzymanych przez Wnioskodawcę od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w związku z realizacją projektu rozwojowego. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 04 października 2011r. Znak: IBPP4/443-1231/11/MN, IBPBI/1/415-811/11/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 21 października 2011r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W 2010 roku Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zawarł, jako jeden z konsorcjantów, umowę z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wykonanie projektu rozwojowego. W myśl postanowień tej umowy, konsorcjum zobowiązało się wykonać projekt rozwojowy. W imieniu, na rzecz i na rachunek konsorcjum działa lider projektu (nie jest nim Wnioskodawca). Do wykonywania projektu w zakresie praw, obowiązków i współdziałania stron umowy, przebiegu realizacji prac, sporządzania raportów odbioru i rozliczeń zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 08 października 2004r. o zasadach finansowania nauki oraz rozporządzenia z dnia 18 lutego 2008r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów rozwojowych oraz artykuł 296 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Każdy z partnerów konsorcjum wykonuje zadania określone w umowie zawartej między nim jako członkiem konsorcjum i liderem. Niemniej wszyscy partnerzy konsorcjum są odpowiedzialni solidarnie za wykonanie umowy, w tym za prawidłowe wydatkowanie otrzymanych środków finansowych. Środki finansowe na realizację projektu nie mogą być wydatkowane na inne cele niż określone w umowie. Poniesienie przez konsorcjum kosztów w kwotach wyższych niż nakłady przewidziane w umowie na realizację projektu rozwojowego, nie stanowi podstawy do zwiększenia przyznanej kwoty finansowania. Środki finansowe niewykorzystane na realizację projektu oraz wydatkowane niezgodnie z umową podlegają zwrotowi. W trakcie prac nad projektem Komitet (w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich partnerów oraz kierownik projektu), na podstawie przedkładanych kalkulacji poszczególnych zadań przez partnerów konsorcjum, dokonuje podziału środków między partnerami. Nakłady na realizację projektu rozwojowego objętego umową, ministerstwo ustaliło w kwocie 12.000.000 zł, płatnych w latach 2010 2012. Środki te minister przekaże w ratach kwartalnych na rachunek bankowy lidera. Zgodnie z umową warunkiem przekazania kolejnej raty środków jest przyjęcie przez ministerstwo rozliczenia, nie mniej niż 80% poprzednich rat na podstawie not obciążeniowych wystawionych przez lidera, stwierdzających wykonanie zadań. Nota obciążeniowa może obejmować koszty zadań zrealizowanych w całości lub części. Do każdej noty obciążeniowej lider załącza zbiorcze rozliczenie poniesionych kosztów. Aktualnie Wnioskodawca jest na etapie otrzymania jednej z transz takiego wynagrodzenia. Do noty obciążeniowej, zgodnie z umową, został dołączony załącznik ze zbiorczym rozliczeniem poniesionych kosztów. Wykazane są tam wynagrodzenia pracowników/zleceniobiorców Wnioskodawcy wraz z pochodnymi. Część z otrzymanych środków stanowi wynagrodzenie związane z wykonywaniem pracy przez samego Wnioskodawcę (zakres prac znajduje się w specyfikacji przesyłanej liderowi projektu).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty