26.09.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2011, sygn. IPTPP3/443-57/11-2/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/443-57/11-2/IB

Opodatkowanie wniesienia aportu w postaci spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, określenie stawki VAT dla wniesienia ww. aportu i określenie podstawy opodatkowania dla ww. transakcji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • uznania wniesienia aportu w postaci spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego za dostawę towarów jest prawidłowe,
  • określenia stawki VAT dla wniesienia ww. aportu jest nieprawidłowe,
  • określenia podstawy opodatkowania dla ww. transakcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania wniesienia aportu w postaci spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, określenia stawki VAT dla wniesienia ww. aportu i określenia podstawy opodatkowania dla ww. transakcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca), zamierza w najbliższym czasie dokonać wniesienia aportem do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością celem podwyższenia jej kapitału zakładowego kilkunastu: nieruchomości gruntowych, budynkowych i lokalowych, których jest właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym, a także spółdzielczych własnościowych praw do lokali użytkowych. Przedmioty wkładów niepieniężnych nie będą stanowiły przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Zarówno Wnioskodawca, jak Spółka, do której wnoszony będzie aport są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wartość wkładów niepieniężnych (aportów) zostanie określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego i będzie równa wartości rynkowej nieruchomości i praw na dzień wniesienia ich jako aportów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne