13.01.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2011, sygn. IPPP3/443-981/10-4/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-981/10-4/MPe

W zakresie obrotu energią elektryczną oraz w zakresie obrotu kontraktami terminowymi.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 28.09.2010r. (data wpływu 04.10.2010r.) uzupełnione w dniu 28.10.2010r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 15.10.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczenia usług brokerskich w zakresie obrotu energią elektryczną oraz w zakresie obrotu kontraktami terminowymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 28.10.2010r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 15.10.2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczenia usług brokerskich w zakresie obrotu energią elektryczną oraz w zakresie obrotu kontraktami terminowymi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

D. zamierza rozpocząć świadczenie usług brokerskich w zakresie obrotu energią elektryczną realizowanym przez giełdy towarowe , w tym T. S.A. Zgodnie z art. 38b ustawy o giełdach towarowych D. świadcząc usługi brokerskie w obrocie energią elektryczną działałby w imieniu własnym, ale na rachunek klienta. Schemat działań podejmowanych przez D. wyglądałby następująco: w przypadku otrzymania zlecenia kupna energii elektrycznej D. nabywałby określoną ilość energii od T., która nabywałaby energię od swojego klienta. W przypadku otrzymania zlecenia sprzedaży D. będzie nabywał energię elektryczną od swego klienta. Następnie D. będzie sprzedawał energię elektryczną na rzecz T.. Za swe usługi brokerskie w zakresie obrotu energią elektryczną D. będzie pobierał wynagrodzenie w formie prowizji. D. rozważa także pośrednictwo w obrocie kontraktami terminowymi na energię elektryczną. Kontrakt terminowy na dostawę energii elektrycznej jest umową, w której sprzedający (wystawca kontraktu) zobowiązuje się do dostarczenia energii elektrycznej w określonym terminie w przyszłości i po określonej cenie, a kupujący (nabywca kontraktu) zobowiązuje się do nabycia energii elektrycznej w określonym terminie i po określonej cenie. D. pośredniczyłby w zawieraniu takich kontraktów pomiędzy swoimi klientami oraz GT. W wyniku zawarcia kontraktu terminowego będzie dochodzić w przyszłości do przeniesienia prawa własności do energii elektrycznej. Z tytułu świadczenia usług brokerskich w zakresie obrotu kontraktami terminowymi D. będzie pobierał wynagrodzenie w formie prowizji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne