03.02.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2011, sygn. IPPB5/423-812/10-2/MB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-812/10-2/MB

CIT - w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z transakcją aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 03.12.2010 r. (data wpływu 08.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z transakcją aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (zwany dalej: Spółką lub Wnioskodawcą) prowadzi działalność usługowo-handlową. Podstawową działalnością Spółki jest import samochodów, Spółka prowadzi także działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.

Spółka jest właścicielem nieruchomości położonej w W. (zwana dalej: Nieruchomością). W skład nieruchomości wchodzą:. - prawo wieczystego użytkowania gruntu (Spółka jest użytkownikiem wieczystym), - lokale użytkowa o łącznej powierzchni 805,00 m (Spółka jest właścicielem lokali), - spółdzielcze własnościowe prawo do 9 miejsc parkingowych. Nieruchomość w 100% wynajmowana jest Spółce z grupy. W bilansie Nieruchomość ujęta jest w pozycji Aktywa, Inwestycje długoterminowe, Nieruchomości - ze względu na fakt, iż jest w 100% wynajmowana Spółce z grupy. W roku 2010 działalność związana z wynajmem Nieruchomości została wyodrębniona organizacyjnie w ramach struktury organizacyjnej Spółki jako samodzielna jednostka organizacyjna - ZCP A. Powyższe znajduje swoje odzwierciedlenie w zatwierdzonej strukturze organizacyjnej w formie wewnętrznego aktu prawnego Spółki. ZCP A kieruje Kierownik, któremu podlegają pracownicy. W chwili obecnej na podstawie umowy najmu Nieruchomość przy ul. A jest wynajmowana innemu podmiotowi gospodarczemu na prowadzenie działalności motoryzacyjnej. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki zamierza podjąć uchwałę, na podstawie której Spółka wniesie wkład niepieniężny w postaci wskazanej powyżej ZCP A do spółki kapitałowej. Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej będą następujące składniki majątku, służące prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości: - Nieruchomość, - składniki majątku obrotowego związane z Nieruchomością wyposażenie, środki trwałe, środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym, - należności i zobowiązania wynikające z tej działalności, - umowa najmu, a także inne umowy związane z tą działalnością prowadzoną w zakresie wynajmu Nieruchomości, - pracownicy wykonujący obowiązki w zakresie działalności związanej z wynajmem Nieruchomości. ZCP A prowadzi ewidencję rachunkową na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo księgowym Spółki, która umożliwia szczegółowe określenie jej sytuacji finansowej (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu oraz rachunku zysków i strat). Należności i zobowiązania są związane organizacyjnie i finansowo z ZCP A. Powyższe umożliwia badanie efektywności działalności tej jednostki organizacyjnej, ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu. Jednostka organizacyjna ZCP A posiada odrębny rachunek bankowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne