17.06.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2011, sygn. ILPP1/443-468/11-5/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-468/11-5/MP

1. Czy opodatkowania darowizny budynku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy i w jakim okresie rozliczeniowym Wnioskodawca jest zobowiązany do korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z rozbudową pawilonu, który został następnie darowany żonie do jej majątku osobistego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2011 r. (data wpływu 17 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 1 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z rozbudową budynku, będącego następnie przedmiotem darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z rozbudową budynku, będącego następnie przedmiotem darowizny. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 1 czerwca 2011 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność jako osoba fizyczna i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2007 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej w całości opodatkowanej zakupił wraz z małżonką na prawach wspólności ustawowej nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem pawilonu handlowego. Czynność ta, po stronie sprzedawcy była zwolniona od podatku, w związku z czym nie przysługiwało prawo do odliczenia jakiegokolwiek podatku od tego zakupu. Z uwagi na okoliczność, że nieruchomość ta stanowiła składnik majątku wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, grunt oraz budynek na nim posadowiony zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy. Nastąpiło to dopiero na początku roku 2008, gdyż budynek wymagał poczynienia drobnych nakładów niezbędnych do przystosowania go dla potrzeb działalności. Nakłady te nie przekroczyły 30% wartości zakupu budynku, a podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z powyższym przystosowaniem został odliczony. Zakupiony budynek Wnioskodawca wykorzystywał do prowadzenia działalności opodatkowanej. Jednocześnie podjęto decyzję o rozbudowie pawilonu. Wartość nakładów poczynionych na rozbudowę pawilonu przekroczyła 30% jego wartości początkowej. Wnioskodawca odliczał na bieżąco podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług na rozbudowę. W roku 2010 relacje Wnioskodawcy z małżonką uległy pogorszeniu, czego wynikiem były decyzje w sprawie wspólnego majątku. W dniu 21 grudnia 2010 r. w formie aktu notarialnego została zawarta z małżonką umowa darowizny, zgodnie z którą nieruchomość zabudowana przedmiotowym budynkiem pawilonu handlowego oraz nie oddaną jeszcze do użytku częścią rozbudowaną została darowana żonie do jej majątku osobistego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne