27.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2011, sygn. ILPP4/443-90/11-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-90/11-2/EWW

Podatek od towaru i usług w zakresie opodatkowania usług szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towaru i usług w zakresie opodatkowania usług szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku VAT w zakresie opodatkowania usług szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wskazuje, że Ośrodek Szkoleniowo Doradczy A prowadzi działalność w zakresie edukacji. Firma jest czynnym podatnikiem podatku VAT, składającym deklaracje VAT-7. OSD A organizuje szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z przepisami art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściele z tymi usługami związane. Szkolenie z zakresu BHP może dotyczyć pracodawcy, pracowników służby BHP, innych pracowników oraz instruktorów. Szkolenia z zakresu BHP są usługami kształcenia zawodowego również wówczas, gdy dotyczą pracowników pracodawcy nie będących służbą BHP. Wnioskodawca zaznacza, że znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest warunkiem niezbędnym do wykonywania pracy. Zgodnie bowiem z art. 237 § 1 Kodeksu Pracy, nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której nie posiada on wymaganej kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne