20.10.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.10.2009, sygn. ILPP2/443-962/09-3/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-962/09-3/EWW

Obrót wierzytelnościami.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  1. nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności bezwarunkowej oraz podstawy opodatkowania z tytułu usługi ściągania długów na podstawie powierniczego przelewu wierzytelności,
  2. prawidłowe - w zakresie stawki podatku oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu usługi ściągania długów na podstawie powierniczego przelewu wierzytelności.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności bezwarunkowej oraz podstawy opodatkowania, stawki podatku, momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu usługi ściągania długów na podstawie powierniczego przelewu wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością utworzoną zgodnie z kodeksem spółek handlowych, mającą siedzibę w Polsce. Przedmiotem działalności gospodarczej jest zapisana w jego umowie, windykacja należności oraz pośrednictwo finansowe.

Zainteresowany ze środków własnych nabył wierzytelność innego podmiotu gospodarczego wierzyciela pierwotnego - w drodze umowy przelewu wierzytelności, za cenę niższą niż wartość nominalna wierzytelności. Umowa przelewu wierzytelności została zawarta w Polsce i w dniu zawarcia umowy, tj. w dniu 2 lipca 2009 r., wierzytelność ta znajdowała się na terenie kraju.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne