21.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.136.2024.2.NF

Zwolnienie od podatku VAT świadczonych usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 1 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

·zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług, w sytuacji gdy jest Pan głównym wykonawcą (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 1) oraz

·zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług, w sytuacji gdy jest Pan podwykonawcą zlecenia (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2)

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 kwietnia 2024 r. (wpływ 26 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A (zwany dalej Wnioskodawcą lub Stroną) jest właścicielem firmy o nazwie (…).

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (zwanym dalej podatkiem VAT) zwolnionym podmiotowo na podstawie art. 113 UVAT.

Świadcząc usługi, o których mowa w dalszej części wniosku, w przypadku uznania Wnioskodawcy jako twórcy bądź artysty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.), zwanej dalej UPA, przepisy tejże ustawy (UPA) będą miały kluczowe znaczenie. Z tytułu świadczonych usług, które wykonuje Wnioskodawca na podstawie zawartych umów przysługuje mu określone honorarium.

Strona wykonuje swoje czynności będąc czasami głównym wykonawcą albo podwykonawcą. Bez względu na to, czy Wnioskodawca wykonuje zlecenie jako wykonawca, czy podwykonawca to w obu przypadkach organizuje swoją pracę samodzielnie, działa w swoim imieniu i na własny rachunek.

W przypadku bycia głównym wykonawcą wszystkie usługi nabyte od podwykonawców są przekazywane zgodnie z zawartymi umowami na Wnioskodawcę – za co wypłacane jest honorarium podwykonawcom. Taki sam mechanizm jest stosowany w sytuacji odwrotnej, czyli bycia przez Wnioskodawcę podwykonawcą – wszystkie usługi wykonane przez niego (Stronę) są przekazywane zgodnie z zawartymi umowami na głównego wykonawcę. Następnie główny wykonawca w obu przypadkach będący Stroną lub podmiotem trzecim przenosi je zgodnie z zawartymi umowami na zlecającego pracę, otrzymując finalnie za to honorarium.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne