Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2009, sygn. ILPB3/423-555/09-5/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-555/09-5/KS
W jaki sposób należy ustalić dochód Spółki w przypadku ewentualnej sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości lub jej części wniesionej uprzednio do tej spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2009 r. (data wpływu 20.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiącej wkład niepieniężny, wniesiony przez Spółkę do spółki komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- przychodów z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej,
- opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiącej wkład niepieniężny, wniesiony przez Spółkę do spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka prowadzi działalność deweloperską. Jest właścicielem nieruchomości, które w najbliższym czasie zamierza wykorzystać w ramach projektów deweloperskich. Przed podjęciem działań inwestycyjnych, konieczna jest jednak dywersyfikacja ryzyka w ramach poszczególnych projektów (inwestycji). Oczekiwania te zgłaszane są przez instytucje finansowe (głównie banki), które finansując jedną z inwestycji nie chcą ponosić ryzyka innych inwestycji, w których finansowanie nie są zaangażowane. Oczekiwanie to nie jest zależne od tego czy kredytowanie inwestycji odbywa się bezpośrednio (kredyt jest udzielany deweloperowi), czy też pośrednio (kredyt udzielany klientowi nabywającemu lokal w nieruchomości).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty