08.07.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2009, sygn. ILPP2/443-515/09-3/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-515/09-3/MN

Prawo do odliczenia i termin odliczenia podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportem do spółki nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 21 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Mając na względzie zapewnienie środków na rozwój oraz prowadzenie działalności Wnioskodawcy (dalej Spółki), powstała konieczność dokapitalizowania Spółki w drodze podwyższenia kapitałów własnych. Wkłady wnoszone przez nowego udziałowca będą miały charakter niepieniężny. W celu pokrycia podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, podmiot obejmujący nowe udziały (dalej: Nowy Udziałowiec) wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci środków trwałych. Przedmiotem wkładu będą budynki i budowle wraz z gruntami oraz prawem wieczystego użytkowania gruntów. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 27e ustawy o VAT. W zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego, Nowy Udziałowiec obejmie udziały w Spółce, o określonej wartości nominalnej (równej kwocie, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki). Wnioskodawca nie wyklucza, iż z uzasadnionych przyczyn o charakterze ekonomiczno-prawnym, na kapitał zakładowy Spółki może być przelana tylko część wartości wkładu, natomiast pozostała część może zasilić kapitał zapasowy (tj. rozpoznane zostanie agio). W takiej sytuacji wartość wkładu niepieniężnego przewyższy nominalną wartość udziałów otrzymanych przez Nowego Udziałowca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne