28.09.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2009, sygn. IPPB3/423-476/09-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-476/09-2/GJ

Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka będzie mogła wykupić od leasingodawcy budynki oraz grunty wchodzące w skład nieruchomości będącej przedmiotem umowy leasingu po cenie niższej niż ich wartość rynkowa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2009r. ( data wpływu 13.07.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży budynków oraz gruntów będących przedmiotem umowy leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.07.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży budynków oraz gruntów będących przedmiotem umowy leasingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji projektów deweloperskich i ich eksploatacji. Obecnie Spółka zamierza zawrzeć z podmiotem prowadzącym działalność w zakresie leasingu umowę spełniającą przesłanki wskazane w art. 17f updop (umowa leasingu finansowego). Przedmiotem wskazanej umowy ma być nieruchomość, obejmująca budynki oraz grunty. Wspólnym i zgodnym zamiarem stron jest zawarcie umowy leasingu finansowego, która przewiduje możliwość zmiany (wydłużenia lub skrócenia) okresu, na jaki została ona zawarta. Ponadto umowa ma przewidywać również, iż po zakończeniu umowy, strony postanowią ostatecznie przenieść na Spółkę własność przedmiotu leasingu (budynków i gruntów). Na gruncie wspomnianego kształtu umowy, Spółka ma wątpliwości, co do możliwości wykupu tej nieruchomości po wartości wynikającej z rozliczenia umowy (cena rynkowa obniżona o raty leasingu zapłacone do chwili wykupu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne