09.04.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2009, sygn. IPPB5/423-23/09-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-23/09-2/DG

1. Czy prawidłowe jest zaliczenie przez Wnioskodawcę kosztów usług pośrednictwa w sprzedaży mieszkań oraz związanych z nimi kosztów usług marketingowych prowadzonych przez agentów pośredniczących w sprzedaży mieszkań do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami z tytułu sprzedaży mieszkań i zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów w momencie uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży mieszkań?2. W którym momencie powstaje przychód z tytułu sprzedaży mieszkań?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.01.2009r. (data wpływu 19.01.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

  • kwalifikacji kosztu wynagrodzenia prowizyjnego jest prawidłowe,
  • kwalifikacji wydatków na usługi marketingowe jest nieprawidłowe,
  • określenia momentu powstania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji kosztów uzyskania przychodów oraz momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską, jest w trakcie realizacji projektu polegającego na wybudowaniu budynków mieszkalnych na gruncie, którego jest właścicielem. W związku w inwestycją Wnioskodawca ponosi koszty działalności agentów, których zadaniem jest pośrednictwo w sprzedaży apartamentów. Z umów zawartych z agentami wynika, że ich wynagrodzenie jest określone jako procent od wartości sprzedanych mieszkań. Dodatkowo niektórym agentom przysługuje zwrot kosztów świadczenia przez nich usług marketingowych mających na celu sprzedaż przedmiotowych mieszkań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne