12.03.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2009, sygn. IPPP2/443-101/09-3/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-101/09-3/SAP

Czy zgodnie z art. 91 ust. 4 - 9 ustawy o VAT, planowane nabycie opisanego w stanie faktycznym majątku stanowiącego przedsiębiorstwo bądź też zorganizowaną część przedsiębiorstwa Kontrahenta spowoduje obowiązek Spółki dokonania z tytułu tego nabycia jednorazowej korekty podatku naliczonego VAT dotyczącego składników majątkowych nabytych od M. (zarówno w odniesieniu do składników majątkowych nabytych uprzednio przez Kontrahenta w postaci aportu od Firmy, jak i nabytych uprzednio przez Kontrahenta w drodze innej czynności prawnej)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (data wpływu 02.02.2009 r.), uzupełnione pismem z dnia 04.02.2009 r. (data wpływu 10.02.2009 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu dokonania nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lutego 2009 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu dokonania nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka H. (dalej: Firma) posiadała 100% udziałów w spółce M. (dalej: Kontrahent) nieprzerwanie od dnia 12/06/2006 roku, będącego dniem utworzenia Kontrahenta. W dniu 1 grudnia 2007 r. Firma wniosła do Kontrahenta aportem całe swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu Cywilnego, przy czym przed dokonaniem aportu Firma dokonała odliczenia i otrzymała zwrot podatku naliczonego VAT związanego z nabyciem składników majątkowych wniesionych aportem. W związku z powyższym, Kontrahent stał się zobowiązany do dokonywania korekt wynikających z art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT w stosunku do powyższych składników majątkowych (zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT), gdyby obowiązek taki wystąpił z uwagi na ewentualne wykorzystywanie tych składników do czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Powyższe konsekwencje w zakresie podatku VAT zostały potwierdzone w pozytywnych interpretacjach otrzymanych zarówno przez Firmę jak i Kontrahenta wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, Kontrahent z dnia 6 czerwca 2007 r., wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Kontrahent wykonuje działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (Kontrahent wykorzystuje cały swój majątek zarówno otrzymany w wyniku aportu, jak i nabyty w inny sposób w okresie późniejszym do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT). Obecnie Kontrahent rozważa zbycie na rzecz Spółki, będącej podatnikiem podatku VAT (Spółka) swojego majątku w postaci:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne