Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2009, sygn. ITPB1/415-617/09/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-617/09/PSZ
1. Kiedy (z jakim momentem) powstaje przychód z tytułu czynszu otrzymywanego przez Spółkę z tytułu umowy najmu?
2. Czy - w podanym wyżej przykładzie - powstaje w odniesieniu do całej należnej za dany okres rozliczeniowy kwoty czynszu najmu (32.744 zł 97 gr) w danym miesiącu rozliczeniowym (w kwietniu), czy też powstaje w wysokości odpowiadającej racie płatności czynszu w poszczególnych miesiącach za które rata powinna być zapłacona?
3. Jak udokumentować przychód, jeżeli zasadnym jest stanowisko, że powstaje on w całości należnej kwoty czynszu za dany miesiąc już w miesiącu rozliczeniowym (bez uwzględnienia że czynsz będzie płatny w ratach)?
4. Czy prawidłowym działaniem jest, aby na podstawie faktury VAT wystawionej dla tej części czynszu która będzie płatna zgodnie z terminem rat najemca zaliczył sobie wydatki związane z zapłatą, drugiej i trzeciej raty czynszu w koszty uzyskania przychodu, podczas gdy Spółka przychód związany z tą drugą i trzecią ratą czynszu wykazała już wcześniej na podstawie noty obciążeniowej wystawionej w miesiącu rozliczeniowym, za który czynsz był należny zgodnie z umową najmu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu 17 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej -
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty