Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.557.2024.2.KD
Ustalenie momentu powstania przychodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia momentu powstania przychodu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 sierpnia 2024 r. (wpływ 21 sierpnia2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą pod nazwą (…), zarejestrowaną w CEiDG pod numerem NIP (…). Działalność gospodarcza obejmuje:
·PKD 47.91.Z - Sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,
·PKD 46.47.Z - Sprzedaż hurtową mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego,
·PKD 47.59.Z - Sprzedaż detaliczną mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
W ramach prowadzonej działalności dokonuje Pan sprzedaży krzeseł i mebli biurowych w sklepie stacjonarnym oraz przede wszystkim przez sklep internetowy (…).
Klient dokonując zamówienia w Pana sklepie internetowym wybiera interesującą go kombinację produktu. Klient wybiera: kolor i rodzaj tapicerki, rodzaj mechanizmów, podłokietników, podparcia lędźwi, wersję krzesła z zagłówkiem lub bez, rodzaj podstawy pięcioramiennej, rodzaj kółek, rodzaj siedziska - tapicerowane, ze sprężynami, czy z systemem ..., profile boczne, czy inne systemy ruchowe jak .... Produkty składają się z bardzo wielu kombinacji, które klient wybiera według indywidualnej potrzeby. W momencie, gdy klient zdecyduje się na zakup skonfigurowanego przez siebie produktu dodaje je do „koszyka” i dokonuje 100% płatności za wybrany towar. Nie jest Pan producentem tych mebli, a jedynie ich dystrybutorem, a więc na moment złożenia przez klienta zamówienia przez sklep internetowy (zawarcie umowy na odległość) nie jest Pan posiadaczem tego towaru, a dopiero rozpoczyna Pan proces jego pozyskania. Dokonuje Pan zamówienia towaru u producenta, ustala czas realizacji zamówienia oraz sposób dostawy. Czas realizacji zamówień przez Pana producentów bywa bardzo różny i może trwać nawet do 10 tygodni w zależności od rodzaju krzesła, wybranych parametrów, czy aktualnej sytuacji obciążenia linii produkcyjnej. W takiej sytuacji występuje duża rozbieżność czasowa pomiędzy otrzymaniem przez Pana zapłaty od klienta internetowego, a otrzymaniem od producenta towaru oraz faktury kosztowej za jego wyprodukowanie. Klient po zakupie zostaje poinformowany jaki jest orientacyjny czas realizacji zamówienia i może dokonać ewentualnej rezygnacji oraz otrzymać zwrot wpłaconej zaliczki. Fakt otrzymania zaliczki potwierdzany jest dla celów podatku VAT wystawieniem faktury zaliczkowej. Długi czas produkcji złożonych modeli powoduje sytuacje, że towar często wysyłany jest do klienta w innym miesiącu niż dokona on płatności za niego, a więc definitywne zakończenie transakcji następuje w przyszłym okresie. Na przełomie roku kalendarzowego będzie dochodzić do sytuacji, że klient będzie otrzymywał towar dopiero w kolejnym roku, a więc zapłata będzie miała miejsce w innym okresie sprawozdawczym niż dostawa towaru. Prowadzi Pan działalność dopiero od kilku miesięcy i zachowawczo, aby uniknąć ewentualnego uszczuplenia podatku wszystkie wpłaty traktował Pan dla potrzeb podatku dochodowego jako przychód już w momencie otrzymania całościowej zapłaty, a nie w momencie faktycznej realizacji zamówienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty