Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2008, sygn. IPPB1/415-426/08-2/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-426/08-2/AŻ
Czy niepodzielony zysk w postaci kapitału rezerwowego po przekształceniu w spółkę komandytową podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od którego spółka jako płatnik na mocy art. 41 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązana będzie pobrać zryczałtowany podatek dochodowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09 kwietnia 2008 r. (data wpływu 10 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kapitału rezerwowego po przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kapitału rezerwowego po przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Firma X Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Wspólnicy spółki będący dwiema osobami fizycznymi pragną przekształcić się na mocy art. 93a § 1 i §2 pkt 1 lit. b ustawy - Ordynacja podatkowa w spółkę komandytową. X Sp. z o.o. przez lata prowadzonej działalności gospodarczej wypracowała kapitał rezerwowy na poziomie ok. 200.000 zł. Pragnieniem wspólników jest zachowanie istniejącej struktury i wartości posiadanych kapitałów tj. kapitał zakładowy spółki stanie się kapitałem udziałowym spółki komandytowej, natomiast kapitał rezerwowy spółki stanowiłby również kapitał rezerwowy nowo powstałej spółki komandytowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty