Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2008, sygn. IPPP1-443-108/08-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-108/08-2/AK
Jak należy traktować i dokumentować, dla celów podatku VAT, premie pieniężne z tytułu osiągnięcia określonego poziomu obrotów, wypłacane przez Spółkę oraz jej dostawców w 2008 roku, w sytuacji, kiedy podstawa do ich naliczenia wynika z umów zawartych i realizowanych w 2007 oraz 2008 roku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. ..., przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2008r. (data wpływu 24 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 stycznia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
... Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność w zakresie dystrybucji artykułów spożywczych. Spółka podpisała z kontrahentami (dalej zwanymi sprzedawcami) umowy, w związku z którymi wypłaca im premie pieniężne z tytułu osiągnięcia określonego poziomu obrotów. Jednocześnie Spółka jest stroną umów o współpracy z dostawcami, na podstawie których otrzymuje od nich premie na analogicznej zasadzie.
W latach poprzednich Spółka oraz jej kontrahenci rozliczali premie pieniężne na podstawie faktur VAT wystawianych przez Spółkę na rzecz dostawców lub przez sprzedawców na rzecz Spółki. W związku ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 30 grudnia 2004 roku PP3-812-1222/2004/AP/4026, fakt osiągnięcia określonego pułapu obrotów traktowany był jako usługa podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Sprzedawcy z tytułu otrzymania premii pieniężnych wystawiali na rzecz Spółki faktury VAT z 22% stawką podatku, zaś Spółka obniżała podatek należny o podatek naliczony wynikający z tych faktur. Z kolei Spółka wystawiała faktury dokumentujące otrzymanie premii od dostawców, którzy dokonywali odliczenia podatku naliczonego wykazanego na tych fakturach. W związku z obecną linią orzeczniczą sądów administracyjnych oraz nowelizacją art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2008r., powstają jednak wątpliwości odnośnie traktowania wypłat premii pieniężnych jako usług opodatkowanych podatkiem VAT oraz dokumentowania ich fakturami VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty