Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.770.2024.1.JM
Dokumentowanie otrzymywanego czynszu za bezumowne korzystanie z lokalu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do dokumentowania notą obciążeniową otrzymywanego czynszu za bezumowne korzystanie z lokalu. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Powiat jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z zaległościami za ponad dwa pełne okresy w opłatach za czynsz Zarząd Powiatu rozwiązał umowę najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia na dzień 23 maja 2024 r., zgodnie z zapisem umowy „Wynajmujący zastrzega sobie możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli Najemca zalega z należnym czynszem najmu za dwa okresy płatności lub dopuszcza się naruszenia innych istotnych postanowień umowy”. Od tego dnia Najemca korzysta z lokalu bezumownie, gdyż lokal ten nie został zwrócony protokołem zdawczo-odbiorczym. Do dnia 2 lipca br. Powiat wyrażał zgodę Najemcy na bezumowne korzystanie z lokalu. Należy nadmienić, że zgodnie z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Najemca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej z dniem 2024 r. Najemca za pośrednictwem swego pełnomocnika pismem z dnia 1 lipca 2024 r. poinformował Powiat o swoim złym stanie zdrowia, że był hospitalizowany i przebywa na zwolnieniu lekarskim oraz o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości w 2024 r., który oczekuje na rozpoznanie przez Sąd. W powyższym piśmie Najemca zwraca uwagę na swoją złą sytuację finansową i brak środków dlatego też nie jest w stanie zabrać z uprzednio wynajmowanego lokalu pozostawionych tam maszyn, ponieważ ze względu na ich wielkość i wagę koszt ich wywozu to około 120 000 zł. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty Zarząd Powiatu tymczasowo odstąpił od wystąpienia na drogę sądową o zwrot przedmiotu najmu jednakże podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko tj. natychmiastowego opuszczenia wynajmowanego lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty