17.03.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2008, sygn. ILPB3/423-295/07-4/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-295/07-4/ŁM


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko A Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2007 r. (data wpływu 03 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wydatków ponoszonych na wynajem samochodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 03 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 20 grudnia 2007 r. (data wpływu 27.12.2007 r.) o kserokopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wydatków ponoszonych na wynajem samochodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka na potrzeby związane z prowadzoną działalnością kieruje swoich pracowników do odbycia podróży służbowych (w kraju i za granicą). Zdarza się, że wykonywane zadania w ramach podróży służbowych wymagają sprawnego przemieszczania się pracowników pomiędzy różnymi lokalizacjami.

W określonych sytuacjach rozwiązaniem optymalnym z perspektywy efektywnej organizacji podróży służbowych (sprawnego przemieszczenia się przez pracownika) oraz racjonalizacji kosztów tych podróży (w szczególności ograniczenia zakresu korzystania z usług taksówkarskich) jest wynajem przez pracownika w określonej lokalizacji uwarunkowanej celem podróży służbowej samochodu osobowego. Opłaty za wynajem samochodu są w większości przypadków wydatkowane przez pracowników ze środków pracodawcy powierzanych pracownikom na czas podróży służbowej (poprzez udostępnianie pracownikowi karty płatniczej będącej własnością Spółki lub przekazanie zaliczki na poczet wydatków służbowych) lub są regulowane bezpośrednio przez Spółkę przelewem pieniężnym na konto firmy świadczącej usługi wynajmu ww. samochodów. Zdarza się również, iż opłaty za wynajem są ponoszone bezpośrednio przez pracownika odbywającego podróż służbową z własnych środków, które są następnie zwracane pracownikowi przez pracodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne