Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2008, sygn. ITPB1/415-507/08/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-507/08/PSZ
Czy dofinansowanie przez pracodawcę szkolenia w ramach aplikacji radcowskiej, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2008 r. (data wpływu 24 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formie aplikacji radcowskiej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formie aplikacji radcowskiej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Od roku 2007 odbywa Pan aplikację radcowską w Izbie Radców Prawnych. Obecnie zatrudniony jest Pan na umowę o pracę na czas nieokreślony na pełen etat w prywatnym przedsiębiorstwie, z możliwością odbywania jednocześnie aplikacji radcowskiej. W dniu 1 lipca 2008 r. pracodawca podpisał z Panem Umowę o podnoszenie kwalifikacji w formach pozaszkolnych. W § 1 umowy widnieje zapis: Pracodawca wyraża zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez odbywanie aplikacji radcowskiej w Izbie Radców Prawnych oraz zobowiązuje się do dofinansowania kształcenia w wysokości 50% kosztów nauki za semestr. Okres trwania nauki: rok akademicki 2008/2009. Z kolei z § 2 umowy wynika, iż Pracownik zobowiązuje się do uczestniczenia we wszystkich zajęciach oraz ukończenia nauki na zasadach określonych w Izbie Radców Prawnych. Ponadto § 3 umowy stanowi, iż Pracownik zobowiązuje się do przepracownia u Pracodawcy trzy lata po ukończeniu nauki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty