Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2008, sygn. ITPB2/415-39/08/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-39/08/IB
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2008 r. (data wpływu 16 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w momencie otrzymania akcji przez pracownika - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w momencie otrzymania akcji przez pracownika.
Wezwaniem z dnia 12 marca 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Spółki o uzupełnienie wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego.
Pismami z dnia 20 marca 2008 r. i 8 kwietnia 2008 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.
W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca spółka akcyjna należała w 2004 r. do międzynarodowej grupy spółek. W lipcu 2007 r. z grupy tej wyłączona została grupa M.. Do tej też grupy należy Spółka. Grupa A. posiadała program motywowania osób zarządzających spółkami grupy poprzez przyznawanie im akcji grupy w postaci bonusu (B.). Do tego programu przypisanych zostało kilka osób zatrudnionych na umowę o pracę przez Spółkę. Sposób przydzielania i kalkulacji B. określała uchwała walnego zgromadzenia wspólników Grupy A.. W umowach o pracę zawartych pomiędzy pracownikami Spółki a Spółką nie ma zapisów odnoszących się do B. Spółką przydzielającą akcje i jednocześnie występującą w charakterze strony zobowiązanej do przekazania akcji była A. z siedzibą w Wielkiej Brytanii. B. jest kalkulowane dla każdego pracownika oddzielnie na podstawie np. realizacji celów wyznaczonych pracownikowi oraz na podstawie osiąganych wyników Spółki. Po kalkulacji pracownikom przydzielana jest odpowiednia ilość praw do akcji grupy (akcje notowane są na giełdzie papierów wartościowych w L.). Samo prawo nie przenosi własności akcji, jest formą zobowiązania się podmiotu A. do przekazania tytułu własności do akcji pod pewnymi warunkami, które pracownik powinien spełnić. Najważniejszym warunkiem jest, żeby pracownik nie zrezygnował z pracy w ciągu trzech lat od dnia przyznania prawa od akcji. Po spełnieniu warunków w przewidzianym okresie tj. okresie trzech lat, pracownik staje się właścicielem akcji. Na potwierdzenie przejścia własności akcji otrzymuje odpowiedni dokument z biura maklerskiego. Czynnik motywacyjny, którego niniejsze pytanie dotyczy jest bonusem przyznawanym w papierach wartościowych, tzn. akcjach. Akcje, które otrzymuje pracownik w przedmiotowej sprawie są akcjami znajdującymi się już w obrocie i są one obejmowane na podstawie uchwały rady nadzorczej. Po przejściu własności akcji na pracownika Spółka jest obciążana fakturą przez A. o wartości przekazanych akcji. W momencie otrzymania własności akcji pracownik ma prawo do rozporządzania nimi. Może je więc zbyć. W takim przypadku otrzymuje faktyczne wartości pieniężne. Do czasu zbycia posiada jedynie papiery wartościowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty