28.11.2007 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2007, sygn. ITPB1/415-134/07/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-134/07/PS

1. Czy w związku z likwidacją fizyczną nieruchomości należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwotę amortyzacji zarachowaną w koszty w okresie użytkowania?
2. Czy sprzedaż gruntu w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8, ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega temu podatkowi?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty amortyzacji oraz sprzedaży gruntu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty amortyzacji oraz sprzedaży gruntu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 14 września 2007 r. znak ITPB1/415-134/07/PS i ITPP1/443-182/07/RS na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia w zakresie jednego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług oraz w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie tego podatku wezwano Spółkę o podanie, czy prowadzi księgi rachunkowe, czy też podatkową księgę przychodów i rozchodów. Powyższym pismem wezwano również Spółkę do określenia, czy składając ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych Spółka wystąpiła jako zainteresowany, czy też stronami wniosku są wspólnicy Spółki. Ponadto poinformowano Spółkę, iż zgodnie z przepisem art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 75 zł. Natomiast w przypadku wystąpienia w jednym wniosku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego (art. 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Wskazano, iż w ocenie tut. Organu złożony wniosek dotyczy czterech zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku od towarów i usług, natomiast uiszczona została opłata w kwocie 75 zł, tj. w wysokości odpowiadającej jednemu zdarzeniu przyszłemu. Pismem z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 27 września 2007 r.) Spółka uzupełniła wniosek w wymaganym zakresie, odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych podając, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Uzupełniono również należną opłatę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne