Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.05.2007, sygn. RO-XV/415/PDOF-152/158/PL/07, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. RO-XV/415/PDOF-152/158/PL/07
Czy od 1 stycznia 2007 r. spoczywa na Spółce także obowiązek sporządzania oraz złożenia we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym informacji na druku (PIT-8C), którego to wzór został określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 243, poz. 1760), zaznaczeniem w części D przedmiotowej informacji, jaką kwotę brutto odsetek umownych uzyskała dana osoba fizyczna w roku podatkowym z tytułu zawartej ze Spółką umowy pożyczki?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.03.2007 r. stwierdza, że odsetki od pożyczek stanowią źródło przychodów z kapitałów pieniężnych. Od wypłaconych odsetek pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Osoby dokonujące wypłaty odsetek od pożyczek nie mają obowiązku sporządzania i składania z tego tytułu informacji PIT-8C.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 15.03.2007 r. (data wpływu 16.03.2007r.),Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie usług budowlanych. Celem sfinansowania wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaciąga pożyczki od osób fizycznych. Przedmiotowe pożyczki są zwracane pożyczkodawcom wraz z należnymi odsetkami umownymi, od których to odsetek Spółka jako płatnik nalicza i pobiera na podstawie 30a ust. 1 pkt 1 zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%.
W związku z powyższym Spółka zwraca się z pytaniem : Czy od 1 stycznia 2007 r. spoczywa na Spółce także obowiązek sporządzania oraz złożenia we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym informacji na druku (PIT-8C), którego to wzór został określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 243, poz. 1760), zaznaczeniem w części D przedmiotowej informacji, jaką kwotę brutto odsetek umownych uzyskała dana osoba fizyczna w roku podatkowym z tytułu zawartej ze Spółką umowy pożyczki?
Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: Stosownie do art. 30a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) na Spółce spoczywa obowiązek naliczenia i pobrania podatku dochodowego zryczałtowanego w wysokości 19% od wypłaconych danej osobie fizycznej odsetek od umów pożyczek zawartych ze Spółką. Ponieważ odsetki od pożyczek są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym i zgodnie z art. 30 a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie łączy się z ich dochodami opodatkowanymi na zasadach na zasadach określonymi w art. 27, nie można też wskazać, iż jest to źródło przychodów, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka uznaje, iż od 1 stycznia 2007r. nie spoczywa na niej obowiązek sporządzania informacji na druku (PIT-8C) o kwocie wypłaconych danej osobie fizycznej odsetek od pożyczek.
Spółka oświadczyła także, że w sprawie która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Stosownie do art.17 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek. W sytuacji, gdy udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej, wówczas w myśl art. 30a ust.1 pkt 1 w/w ustawy od dochodów (przychodów) uzyskanych z odsetek od pożyczek pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zryczałtowany podatek, o którym mowa wyżej, pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania, a tego rodzaju dochodów (przychodów) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej (art. 30a ust. 6 i 7 w/w ustawy).
Ponadto należy podkreślić, że żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na osoby dokonujące wypłaty odsetek od pożyczek obowiązków sporządzania i składania z tego tytułu żadnych deklaracji i informacji, w tym informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych (PIT-8C)
Wzór w/w informacji został określony na podstawie §1 pkt. 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 243, poz. 1760 ze zm.) i stanowi załącznik Nr 9 do w/w rozporządzenia.
Natomiast podstawą prawną do złożenia informacji PIT-8C jest art.39 ust. 3 oraz art 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jej jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są zobowiązane składać informację PIT-8C wyłącznie w następujących przypadkach:- kiedy dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. przychody z innych źródeł), które nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku, ale od których nie są obowiązani pobierać zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku,- uzyskania przez podatnika dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc dochodu z kapitałów pieniężnych, ale wyłącznie z następujących tytułów:- odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych,- realizacji praw wynikających z papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych,- odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,- objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkłady niepieniężne w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana całość,opodatkowanych podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu.
Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka w celu sfinansowania wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą zaciąga pożyczki od od osób fizycznych, które następnie zwraca im wraz z należnymi odsetkami.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że odsetki od pożyczek stanowią źródło przychodów z kapitałów pieniężnych. Spółka postępuje prawidłowo obliczając i pobierając od wypłaconych danej osobie fizycznej odsetek od zawartych z nią umów pożyczek zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. W związku z uzyskaniem przez pożyczkodawców przychodów z kapitałów pieniężnych, w postaci odsetek od pożyczek na Spółce nie ciąży obowiązek sporządzania z tego tytułu informacji PIT-8C.
Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2007 r. jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14b § 1 ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy art. 14b § 2 w/w ustawy.
Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.
Stronie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty