Porada w trakcie aktualizacji

Jak ująć w księgach rachunkowych i wykazać w bilansie otrzymaną pożyczkę od udziałowca spółki z o.o. będącego osobą fizyczną

Spółka z o.o. otrzymała od swojego udziałowca będącego osobą fizyczną pożyczkę. Czy pożyczka taka musi być oprocentowana? Czy kwota pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Czy w umowie pożyczki powinien znaleźć się zapis, na co będzie ona przeznaczona? Jak ująć w księgach rachunkowych i wykazać w bilansie jej zaciągnięcie i spłatę wraz z odsetkami?

Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że umowa pożyczki może, ale nie musi, przewidywać oprocentowania należnego pożyczkodawcy. W przypadku braku oprocentowania pożyczki wiąże się to jednak z powstaniem dla spółki przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Z kolei oprocentowanie pożyczki wymaga m.in. analizy, czy nie są przekroczone stawki maksymalne oprocentowania, jak również, czy odsetki te mieszczą się w ograniczeniach narzuconych przez ustawę o podatku dochodowym co do zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku gdy pożyczkodawcą jest osoba fizyczna, umowa pożyczki udzielonej spółce kapitałowej (a taką jest spółka z o.o.) nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowa pożyczki nie musi przy tym zawierać celu, na jaki będą wykorzystane środki pochodzące z pożyczki (chociaż takie zastrzeżenie może znaleźć się w tej umowie). Szczegóły wraz z ewidencją – w uzasadnieniu. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne