Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.783.2024.3.SJ
Ustalenie źródła przychodu uzyskiwanego przez wspólnika cichego z przedsięwzięcia w ramach umowy spółki cichej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodu wspólnika cichego. Uzupełnił go Pan pismem z 12 lutego 2025 r. (wpływ 13 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia szkoleń edukacyjnych i coachingu. Zgodnie z wpisem w rejestrze przedsiębiorców CEIDG przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest: POZOSTAŁE POZASZKOLNE FORMY EDUKACJI, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE (85.59.B). Wnioskodawca ma możliwość zawarcia umowy tzw. „spółki cichej”, na podstawie której Wnioskodawca, jako cichy wspólnik, zobowiązałaby się do wniesienia do przedsiębiorstwa spółki handlowej - będącej polskim rezydentem podatkowym (tj. już istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo nowo zawiązanej spółki osobowej) wkładu pieniężnego celem sfinansowania przedsięwzięcia gospodarczego prowadzonego przez tą spółkę. W zamian za wniesiony wkład cichy wspólnik uzyskałby udział w potencjalnych długoterminowych zyskach spółki handlowej, osiąganych ze wspólnego przedsięwzięcia, w wysokości określonego w umowie procentu zysku. Umowa spółki cichej przewidywałaby zasady podziału zysków pomiędzy cichym wspólnikiem, a pozostałymi wspólnikami, ujawnionymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W umowie spółki cichej planuje się zapis mówiący o tym, że wspólnik cichy nie odpowiada przed wierzycielami spółki handlowej za jej zobowiązania. Wspólnik cichy nie będzie miał żadnego oficjalnego udziału w majątku przedsiębiorstwa spółki i nie będzie prowadził spraw tego przedsiębiorstwa. Zaznaczyć należy, że Wnioskodawca nadal będzie prowadził działalność gospodarczą w zakresie szkoleń edukacyjnych i coachingu. Niemniej jednak wnoszony przez cichego wspólnika wkład do spółki zupełnie nie będzie związany z przedmiotem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a zatem będzie wniesiony poza tą działalnością gospodarczą. Będzie to dla Wnioskodawcy forma długoterminowej inwestycji, z której ma zamiar osiągać przychody. Ponadto, nie planuje się, aby w okresie trwania spółki cichej cichy wspólnik świadczył na rzecz spółki handlowej usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
