Interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.16.2025.1.EC
Opodatkowanie odsetek od pożyczki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- prawidłowe – w części dotyczącej rozliczenia przychodu z odsetek wysokości w 50%,
- nieprawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 31 grudnia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wraz z żoną udzielił Pan jako osoby fizyczne w formie aktów notarialnych 3 pożyczki gotówkowe (dwie pożyczki zostały udzielone w złotówkach, a jedna w USD) dla firmy prowadzonej w formie sp. z o.o. W 2024 r. nastąpiła spłata wszystkich tych pożyczek wraz z odsetkami. W poprzednich latach nie było żadnych częściowych spłat ani kapitału, ani odsetek. Spółka przy spłacie tych pożyczek nie potrąciła należnego podatku od odsetek. W związku z powyższym w zeznaniu podatkowym za rok 2024 chciałby Pan proporcjonalnie, tj. 50% Pan i 50% żona, uiścić należny podatek od odsetek, ale nie wie Pan w którym druku PIT to wpisać. Był Pan na indywidualnej konsultacji w swoim Urzędzie Skarbowym, gdzie rozważano zgłoszenie to w PIT-38, poz. C dochody/straty, pkt 2 inne przychody, ale finalnie zasugerowano Panu konieczność wystąpienia o interpretację KIS z uwagi na brak jednoznacznych zapisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z żoną nie rozlicza się Pan z podatków wspólnie, Pan corocznie składa PIT-37 i PIT-36L, a żona tylko PIT-37.
Pytania
1.Czy i w jaki sposób może Pan ten należny podatek uiścić?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
