04.09.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.09.2006, sygn. IIUSpbIA/1/415-108/160a/69/06/BB, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. IIUSpbIA/1/415-108/160a/69/06/BB

prawidłowość postępowania odnośnie kwestii dotyczących przychodów wyrażonych w walutach obcych

Pytanie podatnika

STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka Jawna "..." jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zgodniez zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r.w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). W zakres działalności spółki wchodzi między innymi sprzedaż, nabywanie na terenie Unii Europejskiej pojazdów samochodowych oraz towarów w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych na terenie Unii Europejskiej. Swoich odbiorców towarów spółka obciąża fakturami wystawionymi w walutach obcych, tj. w dolarach USA lub w EUROw zależności od umowy z kontrahentem. Czasami zdarza się, iż pomimo wystawienia faktury dla odbiorcy w walucie obcej, należność jest regulowana przez kontrahenta w złotych PLN. Zdarza się też, iż zgromadzone waluty są odsprzedawane do kantorów walut. Ze zgromadzonych na rachunku bankowym walut obcych są czasami opłacane należnościz tytułu importu spoza granic Unii Europejskiej towarów handlowych. Zdarza sie też, iż odbiorcy opłacają należności w kasie spółki.
W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości dotyczą następujących kwestii:1a) czy prawidłowo postępują podatnicy przeliczając uzyskane przychody w walutach obcych z tytułu sprzedaży towarów i usług na terenie Unii Europejskiej wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu, z tym że za dzień uzyskania przychodu przyjmuje się dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż usług lub towarów, tj. faktury eksportowej, a nie dzień kiedy faktycznie zostanie doręczony towar w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej lub wykonana usługa, i tak ustalony przychód stanowi podstawę do ustalania wysokości należnych zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?,1b) czy prawidłowo postępują podatnicy dokonując naliczenia różnic kursowych pod datą uzyskania faktycznej zapłaty na rachunek bankowy za sprzedane na terenie Unii towary handlowe, które to różnice powiększają lub pomniejszają przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przedmiotowe różnice kursowe są wyliczane w ten sposób, że wynikają one z ponownego ustalenia wartości sprzedanych towaróww oparciu o kurs kupna danej waluty w banku, w którym podatnik posiada rachunek bankowy z dnia faktycznego otrzymania zapłaty za sprzedany towar handlowy, oraz porównania z wartością przychodu ustaloną na dzień wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towarów, policzoną wg kursów średnich, które to różnice są ewidencjonowanew kol. 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów na podstawie noty księgowej, podającej sposób ich wyliczenia,1c) czy prawidłowo postępują podatnicy nie zaliczając do przychodów różnic kursowych (dodatnie różnice) lub też nie zmniejszając przychodów do opodatkowania (ujemne różnice), jeżeli kontrahent za sprzedane towary na terenie lub poza granicami Unii Europejskiej zapłaci gotówką w kasie przedsiębiorcy. Strona nadmienia, iż przedmiotowe zapłaty dotyczą jedynie transakcji w kwotach nie przekraczających 15.000 EURO?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne