Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.698.2024.2.MG
Obowiązki płatnika związane z wydaniem świadectw użytkowych w zamian za umorzone akcje nabyte przez Spółkę za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia oraz wypłatę dywidendy ze świadectw użytkowych na rzecz uprawnionych osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- prawidłowe – w części dotyczącej obowiązków Spółki jako płatnika, związanych z wydaniem świadectw użytkowych,
- nieprawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obowiązków płatnika związanych z wydaniem świadectw użytkowych w zamian za umorzone akcje nabyte przez Spółkę za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia oraz wypłatą dywidendy ze świadectw użytkowych na rzecz uprawnionych osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 października 2024 r. (data wpływu 29 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką akcyjną pozostającą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, objętą nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terenie RP (dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Akcje Spółki są dopuszczone i wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez B.
Spółka zamierza w najbliższym czasie wdrożyć procedurę, w ramach której w oparciu o art. 362 § 1 pkt 5) Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.) nabędzie od swoich akcjonariuszy - osób fizycznych w ramach tzw. umorzenia dobrowolnego akcje własne w celu umorzenia. Akcjonariusze, od których akcje będą podlegały nabyciu pozostają rezydentami podatkowymi RP.
Zgodnie z przepisami K.s.h. umorzenie dobrowolne akcji w spółce akcyjnej jest procedurą wieloetapową, tj. zakłada ona: a) nabycie przez Spółkę akcji własnych od akcjonariuszy Spółki w celu ich umorzenia (nabycie akcji własnych); b) podjęcie odpowiednich uchwał walnego zgromadzenia o umorzeniu akcji i obniżeniu kapitału zakładowego spółki; c) przeprowadzenie postępowania konwokacyjnego; d) wpis obniżenia kapitału zakładowego w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty