04.08.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.08.2006, sygn. AD-III/415-40/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. AD-III/415-40/2006

Czy stanowi przychód ze stosunku pracy wartość świadczenia z tytułu udziału pracownika w imprezie integracyjno - okolicznościowej, zorganizowanej przez pracodawcę?

Pytanie podatnika

Spółka zamierza zorganizować imprezę integracyjno-okolicznościową - festyn dla pracowników i ich rodzin. Udział pracowników w tej imporezie nie jest uzależniony od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Z tego powodu impreza nie będzie finansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale ze środków obrotowych spółki. Będzie ona miała charakter otwarty, a wysokość poniesionych wydatków na jej organizację będzie ustalona ryczałtowo, niezależnie od liczby uczestniczących w niej osób. Nie będzie możliwości stwierdzenia, czy poszczególne osoby brały udział w imprezie (otrzymały świadczenie). Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na brak możliwości precyzyjnego rozliczenia wydatków na organizajcę imprezy, przypadających na poszczególnych pracowników, nie można uznać świadczeń wynikających z tytułu udziału w imprezie za przychód pracownika. Ponadto, w ocenie Wniskodawcy, w opisanej sytuacji ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26. lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne