Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2005, sygn. DPD/415-17/05, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu, sygn. DPD/415-17/05
Czy stanowi koszt uzyskania przychodów podatek od towarów i usług wynikający z faktur nabycia samochodów osobowych, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, oraz z faktur dokumentująch usługę najmu, w części w jakiej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług nie można odliczyć od podatku należnego?
W złożonym wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (spółka jawna) nabył samochody osobowe, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych z uwagi na przewidywany okres ich użytkowania krótszy niż rok. Z tytułu nabycia samochodów, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, odliczono 50% naliczonego podatku od towarów i usług, nie więcej jednak niż 5.000 zł. Pozostałą część naliczonego podatku od towarów i usług od nabytych samochodów osobowych zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. Tą samą zasadę Firma stosuje w stosunku do wydatków z tytułu używania samochodu osobowego na podstawie umowy najmu, zaliczając do kosztów uzyskania przychodów tą część naliczonego podatku od towarów i usług wynikającą z faktur VAT, która zgodnie z przepisami tego podatku nie podlega odliczeniu od podatku należnego. Uznając ten sposób postępowania za prawidłowy, wnoszący zapytanie wskazał na przepisy art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako podstawę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług w tej części, w której, zgodnie z przepisami podatku od towarów i usług, podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty