31.05.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2005, sygn. 1472/ROP1/423-134-115/05/AJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-134-115/05/AJ

Dotyczy zryczałtowanego podatek dochodowego od przychodów nierezydentów podatkowych z praw autorskich na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o p.d.o.p.w związku z art. 12 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 18.04.2005 r. (data wpływu do II MUS 21.04.2005 r.)


postanawia


- uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik na mocy umowy zawartej 16 września 2004 r. ze spółką z siedzibą w Irlandii otrzymał niewyłączne, niezbywalne, nieprzenoszalne, ograniczone pozwolenie na dostarczanie licencjonowanego oprogramowania (licensed software) do końcowych odbiorców (bez udziału pośredników), na ograniczonym terytorium.

Z powyższej umowy wynika, iż "licencjonowane oprogramowanie" może zawierać m. in. dokumentację oprogramowania, programy komputerowe, materiały związane z tym oprogramowaniem oraz subskrypcje na nowe wersje.Umowa ta nie zezwala Spółce na korzystanie z dostarczanego oprogramowania na użytek własny. Podatnik występuje wyłącznie w charakterze dostawcy programów komputerowych firmy irlandzkiej na określonym terytorium, którego obowiązkiem jest także pośredniczenie w przekazywaniu dla klientów końcowych niezbędnych licencji na użytkowanie programów (elektronicznych bądź materialnych). Sprzedaż oprogramowania do klienta końcowego nie może nastąpić dopóki klient końcowy nie podpisze warunków licencji wystawionej bezpośrednio przez spółkę irlandzką. Klient końcowy kupuje zatem program komputerowy bez przejścia autorskich prawa majątkowych do programu, ale z możliwością skopiowania tego programu na twardy dysk czy też do sporządzenia kopii archiwalnej, co ma umożliwić prawidłowe korzystanie z oprogramowania. Faktury wystawiane przez producenta oprogramowania na jego sprzedaż zawierają pełne informację dla którego klienta końcowego są one sprzedawane. Spółka nabywa oprogramowania według cenników spółki irlandzkiej z uwzględnieniem rabatów zależnych od wielkości zamówienia. Na podstawie zawartej umowy Podatnik posiada prawo do tworzenia zmian, modyfikacji i ulepszeń oprogramowania oraz tworzenia niezależnie własnych oprogramowań w oparciu o oprogramowanie, którego dotyczy umowa. Ma to miejsce w przypadku gdy posiadacz i użytkownik końcowy wyrazi taki zamiar dostosowania posiadanego standardowego oprogramowania do własnych potrzeb. Zmiany w oprogramowaniu są wykonywane na podstawie odrębnych umów zawieranych pomiędzy Spółka a końcowym użytkownikiem za odrębnym wynagrodzeniem. W istocie jest to obowiązek Spółki dokonania konfiguracji dostarczanego programu zgodnie z potrzebami odbiorcy wynikający zarówno z umowy zawartej ze spółką irlandzką, jak również z zapisami umów licencyjnych zawieranych przez tę spółkę zagraniczną z klientami końcowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne