22.12.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.12.2004, sygn. USPD.III-423/9/04, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. USPD.III-423/9/04

1. Czy "X" Spółka z o. o. obowiązana jest sporządzić sprawozdanie finansowe w związku z uchyleniem likwidacji.2. Jeżeli "X" Spółka z o. o. jest obowiązana takie sprawozdanie sporządzić to wg stanu na który dzień: na dzień podjęcia uchwały, na dzień zgłoszenia do Sądu, na dzień wpisu do Rejestru czy też na inny dzień.3. Jaki jest rok podatkowy Spółki w 2004 roku i ile lat podatkowych przypada na 2004 r., kiedy się one rozpoczynają a kiedy kończą.4. Jak Spółka może rozliczyć straty podatkowe poniesione w roku 2001, 2002.

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą updop, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki (...) i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Jeżeli jednak z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego - na co wskazuje ust. 6 art. 8 ustawy updop - za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) księgi rachunkowe zamyka się m. in. na:- pkt 2) na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,- pkt 6) na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości,- pkt 7) na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.W stanie faktycznym opisanym w zapytaniu w dniu 28.02.2004 r. Spółkę "X" postawiono w stan likwidacji. Wobec czego "w razie zatem zajścia takiego zdarzenia (...) stosownie do obowiązujących w Polsce zasad dotyczących prawa firmowego, należy przede wszystkim dokonać zmiany firmy, dostosowując ją do obecnej postaci spółki z o. o. "w likwidacji" zgodnie z zasadą prawdziwości firmy (...). Można ponadto zauważyć, że spółka z o. o. w likwidacji stanowi nową postać (formę ustrojową) spółki z o. o., wymaga więc także odpowiednio zmienionej formy. Zgodnie z jednoznacznym przepisem art. 274 § 2 Ksh, firma spółki z o. o. w likwidacji zawiera dodatkowo oznaczenie "w likwidacji". Dodatek "w likwidacji" dołączony do brzmienia firmy dotychczas używanej - jednoznacznie informuje (...) o nowej postaci dotychczasowej "zwykłej" spółki z o. o., a także o wielu innych istotnych skutkach prawnych, które nastąpiły w związku z (...) jej przejściem do fazy likwidacji. Chodzi tu zarówno o zmianę uzgodnionego przez wspólników celu, jak i dotychczasowego zakresu działalności danej spółki..." (Komentarz do Kodeksu spółek handlowych, S.Sołtysik /A. Szajkowski / A. Szumański /J. Szwaja - Wydawnictwo C.H. BECK Warszawa 2002).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne